Kurz zadržení vody v zemi s expertem na permakulturu

Máte permakulturní zahradu nebo rozsáhlejší pozemky a chcete jim pomoci udržet si vodu?

Tohle je unikátní příležitost zjistit, jak tohle řeší expert na permakulturu a zemní práce, který studoval a pracoval po boku takových hvězd permakulturního nebe jako jsou Bill Mollison a Geoff Lawton – David Spicer.

Tohle o něm říká Geoff Lawton

 

Kurz se bude konat v Polsku a navazovat na něj bude dvoudenní praktická část s Davidem Spicerem u nás v Českém ráji.

 

Kurz se bude konat v angličtině a během praktické části u nás u něj bude přítomen i někdo, kdo může česky vysvětlit cokoliv by vám v angličtině unikalo, ale nepůjde o kompletní překlad kurzu, takže je nutné, aby účastníci anglicky docela dobře uměli.

 

Naše životní prostředí se postupně zhoršuje kvůli nadměrnému využívání přírodních zdrojů. V degradované krajině s malým, nebo žádným stromovým krytem a následně malým půdním krytem není dešťová voda schopna proniknout do země. S vodou, která odtéká do potoků, ztrácíme úrodnou půdu. Je to začarovaný kruh – ubývá horní půda, vegetace, zvýšený odtok vody a další eroze horní půdy – zhoršená klimatickou krizí, která je výsledkem buď dlouhých období sucha nebo náhlých povodní. .

Vodní zemní práce

Dobře navržené zemní práce, jako je sběr dešťové vody na střechách, příkopech, rybnících, bažinách a přehradách, jsou nejúčinnějším způsobem, jak přivádět vodu do produktivního využití. Výsledkem může být zvýšená produkce potravin, vyšší hladiny podzemních vod, snížené potřeby zavlažování, znovuzalesnění a zvýšená odolnost ekosystémů. Tyto zemní práce pomáhají obnovit hydrologické cykly se specifickými technikami využití půdy a biologickými zdroji, vytvářejí bezpečnost pro lidi a obnovují životaschopnost ekosystémů.

O kurzu

Praktický, 5-denní workshop, který bude probíhat od 17. června 2019, a který ukazuje hlavní techniky, které lze použít pro úsporu vody a vybudování půdy na úrovni krajiny (sběr a skladování dešťové vody, plánování rybníků, křižovatky a příkopy) konstrukce). Účastníci budou rozumět principům permakulturního designu v zemních pracích: čtení map, interpretace map vrstevnic a mapovacích nástrojů, umisťování prvků do designu. Kurz bude mít silnou praktickou složku – půjčíme si bagr a uděláme opravdový rybník – a účastníci budou schopni spolupracovat s dodavateli na přímém pohybu země.

Obsah kurzu:

1. Úvod do Earthworks

 • Důvod pro zemní práce a druhy zemních prací
 • Zemní prvky a typy strojů
 • Naučit se používat průzkumná zařízení; učení
 • Naučit se řídit zemní pohyb
 • Cesty jako místa k zadržení vody (hardwarové a softwarové vztahy)

2. Přehrady a přepady

 • Konstrukční systémy s více prvky
 • Specifika konstrukcí přehrad a konstrukčních problémů
 • Prohlídka farmy pro identifikaci různých prvků na farmě
 • Přehled přehrad a vytyčování přeliv

4. Remízky (swales), odklon odtoků a keylines

 • Integrace bažin do systému včetně výsadby systému
 • Odtokové odtoky, pro sběr vody do přehrad
 • Kontůry

5. Earthbanks

 • Místa pro domy / Lavičky / Terasy
 • Přístupové tratě / příjezdové cesty / křižovatky
 • Činnost: Plány stability a kontrola eroze
 • Umístění otočných trubek a křížení trubek

O učiteli

David Spicer je mezinárodně známým odborníkem na permakulturní zemní práce s 18 lety zkušeností v oblasti vzdělávání v oblasti permakultury. David vyučoval a pracoval v Austrálii a mezinárodně na různých projektech, včetně Maroka, Jordánska, Nové Kaledonie a Palestiny pokrývající širokou škálu různých klimatických zón. Pracoval a vyučoval s Billem Mollisonem v Permaculture Institute (Tasmánie) as Geoffem Lawtonem, výkonným ředitelem Institutu pro výzkum permakulturního výzkumu Austrálie a Zaytuna Farm. Je vedoucím konzultantem, pedagogem a operátorem Doc Spice Permaculture. Můžete vidět některé jeho blogy a pracuje tam.

Čas a místo

17. – 21. června 2019 od 9.00 do 17.00
Polsko,  Kopaniec 69A, 15 min od Jelenia Gora

Seminář se koná na 75 ha farmě pro ekologickou venkovskou turistiku, v horské oblasti jihozápadního Polska, v blízkosti hranic s Českou republikou. Účastníci budou ubytováni ve statku zvaném „Údolí Harmony“, který zahrnuje středověké osídlení, které představuje životní styl a společné okupaci vesničanů ve 13. století.

Cena kurzu

Standardní cena: 400 Euro / 1650 zl (max. 10 osob) do 31.5

Snížená cena: 60 Euro / 250 zl (pro max. 6 osob – tato možnost je k dispozici pouze v případě, že dostaneme finanční prostředky z externích zdrojů, na které jsme aplikovali, budeme to vědět nejpozději na začátku května). Chcete-li získat sníženou cenu, zašlete prosím do 24. května motivační dopis v angličtině, ve kterém vysvětlíte, jak by tato dílna byla pro vás přínosem a kde byste měli zavést techniky ochrany vod. Poplatky se platí do 31. května.

Podívejte se na webové stránky deep-roots.life/water-earthworks od 13. května pro podrobnosti bankovního účtu

Jídlo a ubytování

Vezměte si na farmu vlastní stan, nebo si vyberte sdílený nebo soukromý pokoj na statku. Ceny jsou:
Stan: 15zl / 3,5 Eur / osoba
Ubytovna: 40zl / 10 Eur / osoba
Pokoj pro 2/3 osoby: 60zl / 15 Eur / osoba

Jídlo se vaří na místě co nejvíce z místních surovin v zemědělském domě. Snídaně, obědy a večeře jsou k dispozici. Možnost mít pouze jedno / dvě jídla denně.
Snídaně 16zl / 4 Eur / osoba
Oběd 20zl zl / 5 Eur / osoba
Večeře 28zl / 7 Eur / osoba

Za jídlo a ubytování můžete platit na místě v eurech nebo v polské měně.

Doprava na místo kurzu

Doporučujeme cestovat veřejnou dopravou nebo sdílením auta. Můžeme nabídnout společnou jízdu autem pro 3 osoby, které můžeme nabrat někde na trase Turnov, Tanwald, Harrachov.

 

Kontakt a rezervace

Pokud máte otázky ke kurzu nebo si chcete rezervovat místo, kontatujte v angličtině nebo polštině organizátorku kurzu Noemi noemanok@gmail.com

Pokud si chcete domluvit společnou jízdu nebo vás zajímá připravovaná praktická část u nás, kontatujte v angličtině Justina info@ranchsrbsko.cz

 

DISCLAIMER

Prosíme berte na vědomí, že kurz neorganizujeme my, ale pouze šíříme informaci o kurzu mezi české zájemce a sami se ho budeme účastnit. Vidíme v tom velkou příležitost pro nás všechny, kteří vlastní pozemky, kde ubývá voda a chceme s tím něco dělat. Podobný kurz se pořádá i v západní části Evropy za nesrovnatelně vyšší cenu. Cena, za kterou je kurz v Polsku nabízen je taková jen díky kreativitě a nezištnosti Noemi, které jsme za tuto příležitost vděčni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *